Teknoloji

Xiaomi CyberDog 2 Tanıtıldı!

Xiaomi, gerçekleştirdiği etkinlikte Mix Fold 3, Pad 6 Max, Smart Band 8 Pro ve yeni nesil robot köpeğini tanıttı.

Xiaomi CyberDog 2’yi tanıttı. CEO Lei Jun “arkadaş” olarak tasarlanan robot köpeği teknoloji severlere sundu. 2021 yılında tanıtılan CyberDog’un ikinci nesli CyberDog 2 teknoloji severlerde heyecan uyandırdı. Xiaomi, gerçekleştirdiği etkinlikte bir dizi duyuru yaparak yeni teknolojilerini tanımış oldu. İşte detaylar!

Xiaomi CyberDog 2

Bundan tam iki yıl önce teknoloji üreticisi  Xiaomi, köpek şeklindeki ilk robotu CyberDog’un tanıtımını gerçekleştirmişti. CyberDog’u firmanın Türkiye’deki lansmanında da teknoloji severler ile buluşturulmuştu. İlk tasarım pek köpeği andırmasa da akıllı köpeğin 2. neslinin tasarımı iyileştirilerek “Doberman”  görüntüsü kazandırıldı.

xiaomi-cyberdog-2

Bir önceki tasarımdan daha küçük olarak karşımıza çıkan bu akıllı köpek 8,9 kilo ağırlığa sahip. Gerçek bir Doberman hemen hemen 30 kilo ağırlığa sahip oluyor. Teknoloji şirketi yeni nesil köpeğini, yapay zeka ile geliştiriyor ve tamı tamına 30.000 robot köpek modeli ile paralel olarak eğitiyor. Tüm bunların yanı sıra Xiaomi, geliştirmiş olduğu kendi teknolojisi olan CyberGear mikro-aktüatörleri ile bu akıllı robot köpeklerinin hareket kabiliyetini geliştirmekte.

Bahsi geçen bu teknoloji ile CyberDog 2, ters takla atma ve düşme kurtarma gibi daha karmaşık manevraları kolayca çözebiliyor. Duyusal işlevleri için 19 sensörü bulunmakta. Ayrıca robot köpeğin kendine ait bir karar verme sistemi bulunuyor.  Robot köpek bunları gerçekleştirmek üzere RGB kamera, yapay zeka destekli bir interaktif kamera, dört ToF sensörü, bir LiDAR sensörü, bir derinlik kamerası, bir ultrasonik sensör, bir balık gözü lens sensörü, bir kuvvet sensörü ve iki Ultra Geniş Bant sensörü gibi donanımsal özelliklere sahip.

xiaomi-cyberdog-2

Xiaomi henüz bu teknolojisi için resmi bir çıkış tarihi açıklamadı. Dip not olarak belirtmeliyiz ki bu teknolojinin yaklaşık 1.789 dolar fiyatla raflarda yerini alacağı resmi olarak açıklandı. Gelişimi görebilmeniz için ilk neslin videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Overwatch 2 En Kötü Oyun İlan Edildi!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu