Teknoloji

Tesla 4 Nisan’da Türkiye’de!

Tesla resmi hesabından yaptığı paylaşımla 4 nisan tarihinde Türkiye pazarına gireceğini açıkladı.

Tesla 4 Nisan’da Türkiye’de! İşte haberin detayları.

Dünyanın teknoloji geliştirme alanındaki en büyük şirketlerinden biri olan Tesla, bugün Türkiye pazarı ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Bahsi geçen bu paylaşımda Tesla şirketinin Türkiye hikayesinin başlayacağı açıklandı. Tesla teknoloji şirketinin resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda firmanın 4 Nisan günü Türkiye pazarına giriş yapacağı öğrenildi. Dünyanın en popüler teknolojik araç üreticisinin 4 nisan tarihinde bir etkinlik ile aracın piyasaya sunulacağı açıklandı.

Tesla 4 Nisan’da Türkiye’de!

Teknoloji şirketi Tesla 4 Nisan günü gerçekleştireceği büyük bir etkinlik ile pazara giriş yapacağını açıkladı. Bu etkinlikte Türkiye pazarında araçların satış fiyatları da açıklanacağının altını çizelim. Etkinlik günü araçların kullanıcıların alımına yani satışa sunulması da beklenenler arasında. Şirketin öncelikli olarak Model 3 ve Model Y ile birlikte Model S ve  Model X adlı araçların resmi olarak satışa sunulması beklenmekte. Bulunan bir iddia ise Türkiye’de satışa sunacağı araçların en taban fiyatlı olanı ise yaklaşık 1,5 milyon TL olacağı yönünde.

Tesla 4 Nisan'da Türkiye'de!
Tesla 4 Nisan’da Türkiye’de!

Üretici ve geliştirici şirket TESLA, geçtiğimiz haftalarda Türkiye serüveni ile ilgili kötü bir haber ile anıldığını gözlemlemiştik. Bu kötü haber sadece elektrik motoru ile çalışan araçlara ek olarak verginin üzerine gümrük vergisi daha ekleneceği açıklanmıştı. Çin’de Türkiye’ye gelecek olan elektrikli otomobillerin fiyatına resmi olarak belirlenen ek yüzde 40 vergi ( Toplam yüzde 50 ek vergi oluyor) ilave edildiği açıklandı. Bu artışların ardında ne olduğu ile ilgili resmi açıklama henüz yapılmasa da ilk yerli araç olan TOGG satışlarının desteklenmesi adına yapılmış olabileceği tahmin edilmekte.

TOGG’un piyasada avantajlı hale gelebilmesine karşı yapıldığı düşünülen bu hamle ile 2023 yılının ortasına doğru Çin’den gelen diğer elektrikli araçların fiyatlarında olağanüstü bir artışla karşılamamıza zemin hazırlamakta. Tüm bunların sonrasında vergi ve gümrük fiyatlarındaki artış sonucu Çin’de üretim yapmakta olan pek çok şirketin Türkiye pazarından olan çalışmalarını geri çekeceği konuşulmakta.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu