İş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Overture: Tarihin En Hızlı Ticari Uçağı!

En hızlı ve güvenli yolculuk türü kabul edilen havayolu ulaşımı, Overture ile daha hızlı bir hâl alacak.

Uçan arabalar, drone ile nakliyat, gelişmiş havacılık ve uzay sanayi ile ilgili birçok haber yapıyoruz. Günümüzde bu teknolojiler çokça gelişmiş ve gelişiyor durumda.

Artık havayolu ile gittiğimiz 10-12 saatlik uzak mesafeler, neredeyse yarı yarıya düşüş gösterecek.

Tarihin en hızlı ticari uçağı olarak anılacak olan Overture‘ın, geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi için Boom Supersonic ve Dassault Systèmes iş ortaklığı yapıyor.

Dassault Systèmes, 3D yazılımlarında uzman ve alanında lider şirket, Boom Supersonic ise yolcu uçaklarına oranla daha az kapasitede yolcu barındıracak süpersonik uçakları tasarlayan özel bir Amerikan şirketidir.

Overture

Dassault Systèmes, Overture tasarımını yaparken 3DEXPERIENCE kullanarak, süpersonik seyahati hızlı ve ürün kalitesini geliştirerek, uygun fiyatlı hale getirmeyi planlıyor.

Boom Supersonic, geçtiğimiz günlerde uçağın prototipini tanıttı. Firma şu anda süpersonik yarışta en önde gidiyor.

Öğrenilenlere göre uçak 2000 km/s hızın üzerine çıkarak Atlas Okyanusu’nu 3.5 saat gibi kısa bir sürede geçecek. Farnborough International Airshow’da tanıtılan uçak, 5 rüzgâr tüneli testi ve 51 tasarım değişikliğinden sonra ortaya çıktı.

Uçak, kanatlarında konumlandırılan 4 güçlü motora sahip ve aerodinamik olarak tasarlandı. Ayrıca uçak, ön tarafı sivri bir buruna sahip olup arka tarafa daralarak gidiyor. Rüzgâr direnci en aza indirilen uçakta, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanılacak.

Overture

Overture üretimi 2025 yılında başlayıp 2026 yılında havada olması planlanırken, yolcu taşımacılığına 2029 yılına geldiğinde başlanacak. Tahmin edildiği üzere Overture, 60-80 yolcu kapasiteli, ses hızını aşabilecek ve tarihin en hızlı ticari uçağı olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu