Donanım ve Elektronik

Sony Leonardo’ yu CES 2023’te Tanıttı!

Sony Leonardo' yu CES 2023'te Duyurdu! Kod adı: Leonardo

Sony Leonardo’ yu CES 2023’te Tanıttı! Kod adı Leonardo olan denetleyici, çeşitli erişilebilirlik gereksinimlerine uyacak şekilde son derece özelleştirilebilir bir ürün olarak karşımıza çıkacak. Sony’nin CES 2023 sunumu sırasında şirket, kod adı “Project Leonardo” olan yeni bir erişilebilirlik denetleyici kiti üzerinde çalıştığını aktardı.

Sony , resmi bir blog gönderisinde AbleGamers ve SpecialEffect gibi video oyunu erişilebilirlik üreticileriyle “yüksek düzeyde yapılandırılabilir” ve “birçok üçüncü taraf erişilebilirliği ile birlikte çalışan” bir denetleyici oluşturmak için danıştıklarını paylaştı.

Sony Leonardo’ yu CES 2023’te Duyurdu! Kod adı: Leonardo

Leonardo’nun kiti hakkında aktarılan görsellerde, geniş dairesel bir oyun kumandası etrafında değiştirilebilen PlayStation 5 yüzü ve tetik düğmelerinin yanı sıra oyun kumandasına göre yeniden konumlandırılabilen bir kumanda kolunu üzerinde bulundurduğu görülüyor. Ayrıca, oyuncuların güçlerine, hareket aralıklarına ve belirli fiziksel gereksinimlerine uygun bir konfigürasyon bulmaları için çeşitli şekil ve boyutlarda aksesuarlarla birlikte gelecek ve üçüncü taraf erişilebilirliğini takmak için dört adet 3,5 mm yardımcı jakı bulunması üzerinde çalışıldığı aktarılıyor. İncelendiği zaman Microsoft’un Adaptive Controller’ına benzer bir çalışma denilebilir.

Sony Leonardo
Sony Leonardo

Leonardo, bağımsız bir denetleyici olarak, çift konsollu olarak ya da  PS5’in birlikte gelen DualSense kablosuz denetleyicisiyle uyum içinde kullanılabilir olması amaçlanıyor. Bu da Leonardo’yu çeşitli erişilebilirlik gereksinimlerine uyarlanabilir hale getirecektir. Leonardo’nun fiziksel özelleştirme yetenekleri, yazılım ile son halini alacak; Leonardo, oyuncuların işlevleri çeşitli düğmelere eşlemesine ve kullanım kolaylığı için üç farklı konfigürasyonu profil olarak kaydetmesine izin vermesi de planlananlar arasında.

Sony’nin birinci taraf oyunları, sağlam erişilebilirlik seçenekleri paketi sunma konusunda oldukça başarılı olsa da , (hem The Last of Us hem de God of War Ragnarök , Oyun Ödülleri kazansa dahi) erişilebilir donanım açısından  birazcık sektörün gerisinde kaldı. Microsoft, Adaptive Controller’ı 2018’de piyasaya sürdü. Bu kontrol cihazının daha gelişmiş versiyonu olarak görünüyor.

Project Leonardo ile ilgili henüz bir çıkış tarihi açıklaması yapılmadı, hala geliştirme aşamasında olduğu bilinenler arasında.

“Sony INZONE M3, Piyasaya Merhaba Diyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu