İnternetDijital Platformlar

Yeni Zelanda Google ve Facebook’tan Reklam Parası Alacak! 2023’e Dair Karar!

Yeni Zelanda Google ve Facebook'tan Reklam Parası Alacak!

Yeni Zelanda Google ve Facebook‘tan Reklam Parası Alacak! 2023’e Dair Karar! Yeni Zelanda Yayın Bakanının yaptığı açıklamaya dair işte detaylar.

Yeni Zelanda Yayın Bakanı Willie Jackson geçtiğimiz günlerde alınan sosyal medya reklamlarıyla ilgili kararlar açıkladı. Bu açıklamada, Avusturya ve Kanada’ da olduğu gibi yasalar örnek alınarak bir yasa tasarlanacağını ve dijital platformların yerli haber kanalları ile anlaşmaya varması için bir köprü ve teşvik görevi göreceğini planladıklarını konuşmasında dile getirdi. Yeni Zelanda Google ve Facebook için bu kararda net olduklarını belirtti.

Yeni Zelanda Google ve Facebook’tan Reklam Parası Alacak!

Willie Jackson açıklamasında “Yeni Zelanda haber medyası, özellikle küçük bölgesel ve topluluk gazeteleri, finansal olarak ayakta kalmak için mücadele ediyorlar. Haber içeriklerinden yararlananların gerçekten bunun karşılığını vermesi ve ödeme yapması emek verenlerin açısından bakılınca çok önemli.” dedi.

Avusturalya hükümeti 2021 yılında bu konu hakkında bir yasa çıkarmış ve bu yasanın gidişatı hakkında yapılan bir incelemeye dair raporlarını açıklamış ve yasanın işlevselliği ve gidişatı büyük bir oranda işe yarıyor olduğu raporda görülmüş.

Yeni Zelanda’ da bu yeni yasa hakkında, iktidardaki İşçi Partisi’nin  oy çoğunluğu ile kabul etmesi öngörülüyor ve  parlamento tarafından kabul edileceği düşünülüyor. Yasanın tamamen yerel kanal çalışanlarının emeklerinin düşünülmesi üzerine çıkarılacak bu yasayı sektör çalışanları ve yerel halkta heyecanla bekliyor gibi görünüyor.

Google Pixel Tablet Hakkında Yeni Detaylar!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu