İnternet

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki 3 Fark!

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki 3 Fark!

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği nedir? Teknoloji gelişimi devam ettikçe, meslek seçimi yapacak gençler teknoloji ile ilgili alanlara ilgi duymaya ve bununla ilgili bölümleri tercih etmeye başlıyorlar.

Peki Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar donanımını ve yazılımını geliştirmek içim gerekli olan bilgisayar bilimini ve elektronik mühendisliğinin çeşitli alanlarını bir araya getiren bir mühendislik dalı olarak açıklanabilir. Aynı zamanda Bilgisayar Mühendisliği bu alanda gerçekleştirilecek çalışmaları yürütecek mühendislerin eğitimini hedef alan ve amaçlayan akademik bir disiplin olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenmektedir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarından birkaçı olarak örnek gösterilebilir. Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım – donanımı bir arada çalışması üzerine eğitim almaktadırlar.

Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği farklar
Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği farkları

Yazılım Mühendisliği Bölümü

Yazılım mühendisliği bölümünün amacı gelişen son teknolojiler ile birlikte piyasaya ihtiyacı olan yazılım desteğini sağlayacak ve oluşturacak, yazılım yazmanın yanı sıra inceleyecek, tasarlayacak, denetleyecek kişileri sektöre kazandırmak ve yetiştirmektir. Yani teknolojinin her alanında yazılım bulunmakta. Gelişen teknolojilerin arkasında da yazılımcılar bulunmakta. Yazılım mühendisleri, çalışmış oldukları şirketlerde yazılım ve program oluşturmak, yazılım kalite kontrolünü ve denetlemesi sağlamak, güvenlik açıklarını kontrol etmek gibi birçok farklı iş üzerinde çalışabilirler. Bunula beraber piyasaya çıkarılan teknolojik işlerin arkasında bulunan yazılımcılar olmasa eğer teknoloji bu günlere gelebilir miydi ? Düşünülmesi gereken sorulardan biri olarak aklınızda bulunmalı!

Peki farklılıkları neler?

  • Bilgisayar mühendisliğinde yazlım bir araç olarak kullanılırken, yazılım mühendisliğinde yazılım amaçtır.
  • Yazılım mühendisliği, yazılım tasarlama uygulama, test etme ve bakım onarımı ile uğraşırken, bilgisayar mühendisliğinde donanım ile uğraşılmaktadır.
  • Sektörde kazancı her iki dalda da yetenek belirlemektedir. Ne kadar iyi olursanız kazancınız da bununla paralel olacaktır!

FRONTEND VE BACKEND NEDİR? 3 TEMEL ARAÇ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu