Teknoloji

QR Kodlar Nasıl Ana Akım Haline Geldi? 2020 Öncesi ve Sonrası QR Kod!

QR Kod nedir? Nasıl ana akım haline geldi?

QR Kodlar Nasıl Ana Akım Haline Geldi? 2020 Öncesi ve Sonrası QR Kod neler değişti ? Pandemi asıl gelişimi tetikleyen etkenlerden mi? İnceleyelim.

QR Kodlar nedir?

Kare kod olarak da anılan QR kod cihazlar ve makineler tarafından okutulabilen bir matris barkod türü olarak geçer. Genel olarak beyaz fon üzerine siyah motifleri yerleşimiyle oluşur. Otomotiv sanayi de kullanılmak üzere tasarlanmış bir sistem olsa da QR Kodlar günümüzde pek çok alanda kullanılmakta.

 QR Kodlar nasıl ana akım haline geldi?

QR Kod 1960’tan günümüze kadar gelmiş bir teknoloji iken son zamanlar da inanılmaz revaç görmeye başladı. Şirketlerin reklamcılık ve pazarlama alanında kullanımında olan QR Kod günümüzde artık her yerde. Pandemi beraberinde getirdiği temassız yaşamın hayatımıza daha çok kazandırdığı bu okuyuculu sistem, ana akım haline bu şekilde geldi. Sosyal mesafe sloganıyla pandemi sürecinin başlarında menülerin dahi dijitalleşmesi ile artık restoran ve kafelerde dahi QR Kod kullanılmakta.

QR Kod
QR Kodlar hakkında

Ana akım haline gelen QR kod, akıllı telefonlar aracılığı ile kamera kullanarak okutulabilir ya da makine tarafından taranabilir. Okutuluşu sonrası size bağlantılı olduğu bilgiye saniyeler içinde ulaşımınızı sağlamakta. Hal böyle olunca pandemi süreci devamında da geçilmiş olan bu sistem hala kullanımını sürdürüyor. Artık ödemelerin bile okutucu ile yapılması üzerine sadece cep telefonuna sahipseniz ve cüzdanınızı evde unuttuysanız yine ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Pandemi sonrası fiziksel temasını her noktada azalması soncunda QR kod sisteminin parlamasına zemin oluşturdu.

2020 öncesinde hayatımızın bu kadar her noktasına dokunmayan, sadece şirketlerin depo ve sayımları alanlarında, reklam ve pazarlamacılık alanlarında yaygınken, 2020 sonrası hayatımızın her noktasında bankacılık işlemlerinden tutun, alışveriş ödemeleri, restoran menülerine kadar girmiş oldu. İnternet üzerinden artık oluşturmak kolay ve ücretsiz. Link bilginizi girdiğiniz zaman saniyeler içerisinde QR Kod oluşup kullanıma hazır hale geliyor.

Tüm bunların sonucunda bu sistemin, pandeminin bir sonucu olduğunu ve ana akım haline getirdiğini dile getirmemiz yanlış olmayacaktır.

FRONTEND VE BACKEND NEDİR? İŞLEVLERİ NELERDİR? Adlı yazımıza “buradan” ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu