İnternet

Google Yeni Arayüz Denemeleri Yapıyor!

Çağımızın ansiklopedisi haline gelen Google, reklam, bulut bilişim, yazılım, e-ticaret, yapay zekâ ve tüketici elektroniği gibi birçok alanda çalışmalar yürüten çok uluslu bir şirket. En popüler hizmeti arama motorunu, dünya üzerinde kullanmamış olan yoktur.

Şirket, arama motoru algoritmaları üzerinde yeni çalışmalar başlatmıştı. Kullanıcılarının fikirlerine ve emeklerine oldukça önem veren şirket, yeni algoritma ile birlikte, artık emek harcanmış ve bilir kişiler tarafından üretilen içerikleri, SEO kurallarına uygun veya sponsorlu içeriklerin önüne çıkaracak.

Yeni algoritma, kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber oldu. Çünkü, yapılan aramada çıkan sonuçların alakasız veya bilgilendirici olmadığına dair birçok şikayet geliyordu.

Google şimdi, yeni arama motoru arayüzünü test ediyor.

Şirket, arama ekranında çıkan Haberler, Görseller, Videolar, Haritalar sekmeleri yerine yeni detaylandırma kutucukları koyuyor. Bu kutucuklardaki etiketlere tıklayıp, aramalarınızda daha ayrıntılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Yani, yeni Google’da artık sekmeler yer almayacak.

Google arama motoru arayüzü
Google arama motoru arayüzü

Yeni arayüz aslında oldukça kullanışlı görünüyor. Az önce bahsettiğimiz SEO algoritmaları ile iş birliği içerisinde gibi duruyor çünkü arayüz, arama sonuçlarını daha ayrıntılı sunabiliyor.

Diyelim ki, ”akıllı telefonlar” olarak arama yaptınız. Arama sonuçlarında çıkacak sekmeler yerindeki kutucuklarda, marka veya fiyatlandırmaya dayalı bazı etiketler bulunacak. Böylelikle, birkaç kelimeden oluşan aramanızı, etiketlerle daha hızlı sonuçlara ulaştıracaksınız. Arayüz, hem mobilde hem de masaüstünde aynı gözüküyor.

Google yeni arama motoru arayüzü
Google yeni arama motoru arayüzü

Yeni ara yüz bazı kullanıcılara kullanışlı gelse de, tabii ki hiç sevmeyenleri de var. Bazı kişiler tarafından hoş karşılanmayan, daha test aşamasında olan ara yüzü, eski haline geri çevirmek için oluşturulan komut dosyası bile bulunuyor. Tampermonkey veya Greasemonkey uzantılarından birini tarayıcıya yükleyerek, eski tasarıma geri kavuşabiliyorsunuz.

Henüz belirli kullanıcılara ulaşan yeni ara yüzün, herkese ulaşıp ulaşmayacağı henüz belli değil. Test aşamasındaki kullanıcıların tepkilerinden sonra, gerekli karar verilebilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu