TeknolojiYapay Zeka

Microsoft ve NVIDIA Süper Bilgisayar için Bir Araya Geliyor! Süper Bilgisayar Nedir? 2022 Yılının Sonunda Büyük Ortaklık!

Microsoft ve NVIDIA Süper bilgisayar için bir araya geliyor! Süper Bilgisayar Nedir?

Microsoft dünyanın en  güçlü süper bilgisayarlarından birini tasarlamak için NVIDIA ile ortaklık kurdu. Süper Bilgisayar Nedir? Gelin inceleyelim..

Microsoft ve NVIDIA Süper Bilgisayar için Bir Araya Geliyor! 2022 Yılının Sonunda Büyük Ortaklık! Süper Bilgisayar Nedir?

Teknoloji hız kesmeden gelişiyor bununla beraber insanların yapmakta olduğu hesap ve modellemeleri süper bilgisayarlar geliştirilerek, bu görevin onlar tarafından yapmaya başlanması üzerine çalışmalar yürütülüyor.

Yaklaşık iki yıl önce Microsoft , Azure bulutunda çalışan teknoloji devinin “Yapay Zeka Süper Bilgisayarı” olarak adlandırdığı şeyi oluşturmak için yakın zamanda NVIDIA ile işbirliğine girdi. Şimdi, muhtemelen daha iddialı AI iş yüklerini desteklemek için Microsoft , Azure’ da barındırılan ve NVIDIA’nın GPU’ları, ağ iletişimi ve AI sistemlerini eğitmek için AI yazılımı tarafından desteklenen yeni bir süper bilgisayar oluşturmak için NVIDIA ile “çok yıllı” bir anlaşma imzaladı.

Microsoft ve Nvidia iş birliği Süper Bilgisayar Nedir?
Microsoft ve Nvidia Süper Bilgisayar iş birliği

Süper Bilgisayar Nedir?

Peki bu ortaklığın kurulmasını sağlayan Süper Bilgisayar nedir? Microsoft’un bulut ve yapay zeka grubundan sorumlu başkan yardımcısı Scott Guthrie yaptığı açıklamada,”NVIDIA ile olan işbirliğimiz, Microsoft Azure’ daki her işletme için son teknoloji yapay zeka yetenekleri sunan, dünyanın en ölçeklenebilir süper bilgisayar platformunun kilidini açıyor.” diyor.

Yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeler ve endüstrinin benimsenmesi hızlanıyor teknoloji devleri yapay zeka ile ilgili girişimlere yoğunlaşıyor. NVIDIA Kurumsal Bilgi İşlemden Sorumlu Başkan Yardımcısı Manuvir Das yaptığı açıklamada, “Temel modellerin çığır açması, büyük bir araştırma dalgasını tetikledi, yeni girişimleri teşvik ediyor ve yeni kurumsal uygulamaları aktifleştirdi. Microsoft ile işbirliğimiz, araştırmacılara ve şirketlere yapay zekanın dönüştürücü gücünden yararlanmaları için son teknoloji yapay zeka altyapısı ve yazılımı sağlayacak” diyor.

Süper güçlü bilgisayarlar günlük bir kullanım için geliştirilmiyor. Çözümlemekte zorlanılan matematiksel sorular, fizik biliminde araştırılan modellemeler ve insan üstü zeka gerektirebilecek karışık hesaplamalar için geliştirilmekte.

Bu bilgisayarda, yapay zekayı eğitmek ve geliştirmek üzere çok fazla işlem gücü kullanılacağı belirtiliyor. NVIDIA’nın en güçlü grafik işlem birimlerinden H100 ve A100’den güç alarak Microsoft, Azure bulut altyapısından faydalanılarak bu süper güç bilgisayarı geliştirecek!

Şu an içi bu yeni yapay zeka çalışmalarında kullanılacak süper bilgisayar ne zaman hazır olacak bununla ilgili Microsoft ve NVIDIA tarafından yapılmadı. Ama Teknoloji camiasını şimdiden çok heyecanlandırdı!

Microsoft PC Manager Nedir? Kullanıma Açıldı mı? Windows 10 ve 11’e Gelecek Mi? Ne Zaman Yayınlanacak?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu