Teknoloji

Sony XR Gözlük 2024 Yılında Piyasada Olacak!

Sony XR gözlüğün işlemci tarafında kullanıcıları ne bekliyor? İşte detaylar!

Teknoloji devi Apple’ın ön sipariş ayrıntılarını ve yakında çıkacak olan Vision Pro karma gerçeklik kulaklığının ABD lansman tarihini açıklamasının ardından Sony XR (Artırılmış Gerçeklik) sistemi geliştirdiğini açıkladı. İşte ayrıntılar!

Sony XR Gözlük Geliyor!

Teknoloji şirketi Sony’nin duyurusuna göre XR sistemi, hem nesnelerin hem de insan yüz ifadelerinin gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü 3D olarak işlenmesi için şirketin tescilli işleme teknolojisini barındıracak. Çok fonksiyonlu olabileceği belirtilen bu cihaz pek çok kamera ve sensörle birlikte gelecek. Kontrolörler, başa takılan XR gözlüğü takarken hem kontrol cihazlarını hem de klavyeyi kullanarak 3D modellemeye olanak sağlayacak şekilde tasarlanıyor.

sony-xr-gozluk

Teknoloji şirketi Sony’nin yaptığı duyuruda, “Cihaz yalnızca yüksek çözünürlüklü ekrana sahip Genişletilmiş Gerçeklik (XR) ortamında gerçek ölçekli 3D modelleri görmekle kalmayacak, aynı zamanda bu modellerde 3D modeller oluşturup değiştirebilecekler” sözlerine yer verilmiş. Ayrıca bu cihazın, Qualcomm’un en yeni XR işlemcisi Snapdragon XR2+ Gen 2 tarafından destekleneceği açıklandı.

sony-xr-gozluk

Ekran tarafında DCI-P3 renk gamının yüzde 96’sını kapsayan 1,3 tipi 4K OLED Mikro ile gelecek. Sony ayrıca lansman sırasında Siemens Xcelerator endüstri yazılımı portföyünden bir ürün mühendisliği hizmeti olan NX Immersive Designer yazılımını entegre etmek için Siemens ile ortaklık kuracağını duyurdu. Yani Sony, eğlence ve endüstriyel tasarım alanlarındaki 3D prodüksiyon yazılımı geliştiricileriyle işbirliği yapmayı planlıyor.

Sony’nin 3D alanda sürükleyici ürün mühendisliği ve endüstriyel tasarıma yönelik görünen gözlüğün 2024’ün sonlarına doğru piyasaya sürüleceği konuşuluyor.

Oppo Reno 11 Pro Sızdırıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu